Regulaminy
Związku Zawodowego Twórców Kultury
Na tej stronie możesz się zapoznać z uchwalonymi przez Zarząd Regulaminami, porządkującymi działanie ciał kolegialnych Związku.
Aby przeczytać wybrany Regulamin, kliknij tytuł Regulaminu lub czarną strzałkę, znajdującą się obok wybranego tytułu. Ponowne kliknięcie strzałki spowoduje zamknięcie danego Regulaminu.
 |
Regulamin Zarządu ZZTK
- Zarząd działa na podstawie Statutu Związku, w szczególności Art. 21, 22 i 23, określającego jego zadania i organizację.
- Zarząd rozporządza majątkiem Związku (Art. 21 Statutu).
- Zarząd może upoważnić jednego ze swych członków do decydowania o wydatkach i zobowiązaniach w zakresie spraw mu powierzonych, określając maksymalną kwotę, jaką osoba ta może dysponować bez odrębnej uchwały. Dotyczy to w szczególności bieżących wydatków rutynowych.
- Posiedzenia Zarządu zwołuje Przewodniczący z własnej inicjatywy lub członków Zarządu, a w czasie jego nieobecności, z uwagi na pilność spraw lub upływ terminu przewidzianego w Statucie, Wiceprzewodniczący lub Sekretarz.
W okresie między posiedzeniami Zarządu pilne decyzje podejmuje Przewodniczący z tym, że w razie jego dłuższej nieobecności zastąpić może go Wiceprzewodniczący lub Sekretarz, a drugą osobą może być każdy z Członków Zarządu uprzednio przez ten Zarząd upoważniony.
- Posiedzeniom Zarządu przewodniczy Przewodniczący, a w razie jego nieobecności Wiceprzewodniczący lub Sekretarz. Uchwały podejmowane są w głosowaniu jawnym zwykłą większością głosów.
- Posiedzenia Zarządu są protokołowane. Protokół nie może pozostawiać wątpliwości co do składu obecnych, miejsca i czasu posiedzenia oraz treści i trybu podjęcia uchwał. Przebieg obrad zapisuje się skrótowo, jednak każdy z uczestników może zażądać, aby jego wypowiedź była odnotowana lub zapisana in extenso. Protokół podpisuje Przewodniczący lub pod jego nieobecność Wiceprzewodniczący lub Sekretarz, oraz protokolant, którym może być członek Zarządu lub pracownik biura.
- Za właściwą dokumentację prac Zarządu odpowiada Sekretarz, który kieruje pracą biura w tym zakresie.
- Pisma Zarządu wyrażające oficjalne stanowisko Związku lub zawierające zobowiązania majątkowe wymagają dla swej ważności dwóch podpisów. Korespondencję mniejszej wagi, np. rutynowe zawiadomienia, może podpisywać jedna z upoważnionych do tego osób, którą może być także pracownik biura.
- Treści uchwał i regulaminów przyjętych na posiedzeniach Zarządu nie mają charakteru poufnego.
- Zarząd ma prawo zaprosić za zgodą Przewodniczącego na posiedzenie Zarządu dowolną osobę, której obecność uważa za celową. Zarząd może ograniczyć to zaproszenie do określonego punktu porządku dziennego.
- Przewodniczący Zarządu może zwołać poszerzone zebranie Zarządu. Biorą w nim udział Przewodniczący pozostałych ciał Związku.
 |
Regulamin Rady Środowisk Twórczych
przy Zarządzie Związku Zawodowego Twórców Kultury
- Rada Środowisk Twórczych przy ZZTK, dalej zwana Radą, jest ciałem doradczym Zarządu Związku powołanym do określania sposobów realizacji celów statutowych Związku Zawodowego oraz pomocy w rozwiązywaniu problemów bieżących z tego zakresu.
- Rada składa się z przedstawicieli Stowarzyszeń i Związków Twórczych desygnowanych przez swoje Zarządy do współpracy z Zarządem ZZTK oraz z przedstawicieli środowisk twórczych zaproszonych przez Zarząd ZZTK.
- Rada na pierwszym posiedzeniu wybiera ze swego grona Przewodniczącego, Wiceprzewodniczącego i Sekretarza.
- Przewodniczący kieruje pracami Rady i zwołuje jej posiedzenia, Wiceprzewodniczący zastępuje go w miarę potrzeby.
- Przewodniczący Rady może za uprzednim powiadomieniem brać udział w zebraniach Zarządu Głównego ZZTK, natomiast cały Zarząd Rady bierze udział w poszerzonych zebraniach Zarządu ZZTK.
- Rada podejmuje uchwały zwykłą większością głosów w głosowaniu jawnym. Przy równym podziale głosów głos Przewodniczącego Rady liczy się podwójnie.
- Zebrania Rady odbywają się nie rzadziej niż raz na 3 miesiące.
- Zarząd ZZTK na wniosek zainteresowanego lub z innych ważnych przyczyn może odwołać członka Rady czasowo lub bezterminowo z piastowanej funkcji po wyrażeniu opinii Rady Związku.
 |
Regulamin Przyjmowania Członków
Związku Zawodowego Twórców Kultury
- Związek na zasadach dobrowolności zrzesza osoby fizyczne wymienione w Art. 2 ust. 1 - 5 Ustawy o Związkach Zawodowych, zwane dalej „członkami indywidualnymi”, które są zatrudnione bądź współpracują na innych zasadach z jednostkami wykorzystującymi w swojej działalności twórczość członków Związku.
- Przystąpienie do Związku i uzyskanie jego członkostwa, zgodnie z Art. 9 Statutu, wymaga złożenia imiennych deklaracji o przystąpieniu oraz pozytywnej uchwały Zarządu Związku.
- Imienna deklaracja o przystąpieniu do Związku musi mieć formę wypełnionego Formularza Zgłoszeniowego wraz z opisem działalności zawodowej Kandydata.
- Warunkiem przyjęcia Kandydata do Związku jest także opłacenie wpisowego w kwocie 30 zł /koszt wydrukowania legitymacji Związku/ oraz opłacenie składek członkowskich do końca bieżącego roku kalendarzowego w wysokości 10 zł miesięcznie.
- Zarząd powołuje Komisję Członkowską w składzie od 2 do 5 osób.
- Komisja Członkowska, po przeanalizowaniu złożonego formularza, a w razie potrzeby po przeprowadzeniu innych działań, występuje ze stosownym wnioskiem wobec Kandydata do Zarządu Związku.
Regulamin Komisji Problemowych ZZTK
- Komisje problemowe powołuje i odwołuje Zarząd.
- Komisja składa się z 3 - 7 osób.
- Komisja na pierwszym posiedzeniu wybiera ze swego grona Przewodniczącego, a jeżeli jej skład liczy powyżej 4 osób - także Wiceprzewodniczącego i Sekretarza.
- Komisję problemową reprezentuje Przewodniczący lub pisemnie upoważniony przez niego członek Komisji.
- Przewodniczący Komisji Problemowych biorą udział w poszerzonych zebraniach Zarządu z głosem doradczym.
- Uchwały Komisji są podejmowane zwykłą większością głosów. W przypadku równej ilości głosów decyduje głos Przewodniczącego.
- Uchwały Komisji winny być przedłożone do zatwierdzenia przez Zarząd.
- Uchwały Komisji stają się obowiązujące po zatwierdzeniu przez Zarząd Związku.
 |
Regulamin Sekcji Branżowych
Związku Zawodowego Twórców Kultury
- Sekcje branżowe Związku Zawodowego Twórców Kultury (zwane dalej Sekcjami) są ciałami pomocniczymi Zarządu ZZTK, powoływanymi do życia w celu lepszego reprezentowania w pracach władz Związku interesów i potrzeb poszczególnych grup twórców, zrzeszonych w ZZTK.
- Do poszczególnych Sekcji mogą należeć członkowie Związku, uprawiający ten sam lub pokrewny rodzaj twórczości.
- Sekcje powołuje i rozwiązuje Zarząd ZZTK w drodze uchwały.
- Minimalna liczba członków Sekcji w momencie jej powołania wynosi 5 osób.
- Sekcja konstytuuje się z chwilą wyłonienia Zarządu Sekcji w trakcie zebrania wyborczego członków Sekcji.
- Zebrania wyborcze Sekcji odbywają się każdorazowo:
- po powołaniu do życia lub po reaktywacji (dotyczy Sekcji nowoutworzonych lub reaktywowanych po wcześniejszym rozwiązaniu);
- po walnym zebraniu członków Związku (dotyczy wszystkich Sekcji).
- Zarząd może zwołać nadzwyczajne zebranie wyborcze Sekcji w okolicznościach innych niż opisane w p. 6:
- w przypadku rezygnacji z pełnionej funkcji lub skreślenia z listy członków Związku przewodniczącego lub wiceprzewodniczącego Zarządu Sekcji;
- na pisemny wniosek co najmniej 1/3 członków Sekcji.
- W skład Zarządu Sekcji wchodzą (w zależności od liczby członków Sekcji w dniu zebrania wyborczego):
- w przypadku Sekcji liczących do 9 osób: przewodniczący i wiceprzewodniczący;
- w przypadku Sekcji liczących powyżej 9 osób: przewodniczący, wiceprzewodniczący i sekretarz.
- Sekcja licząca w dniu zebrania wyborczego ponad 29 członków może powołać dodatkowo w skład Zarządu Sekcji jedną lub dwie osoby w funkcji członka Zarządu Sekcji.
- W przypadku zmiany liczby członków Sekcji, skutkującej przekroczeniem progów określonych w p. 8 i 9 w trakcie trwania kadencji Zarządu Sekcji, dostosowanie składu Zarządu Sekcji do wymogów p. 8 i 9 nie jest wymagane.
- Zebrania wyborcze Sekcji zwołuje Zarząd ZZTK za pośrednictwem biura ZZTK. Biuro informuje członków Sekcji o pierwszym i drugim terminie oraz o miejscu zebrania wyborczego nie później niż 10 dni przed wyznaczoną datą. Dopuszcza się powiadamianie o terminie zebrania wyborczego Sekcji za pośrednictwem poczty elektronicznej lub telefonicznie.
- Dla swojej ważności zebranie wyborcze w pierwszym terminie wymaga obecności co najmniej połowy członków Sekcji, a w drugim terminie – obecności co najmniej jednej osoby ponad liczbę funkcji przewidzianych w p. 8 niniejszego regulaminu dla Sekcji o danej liczbie członków.
- Po stwierdzeniu kworum członkowie Sekcji wybierają ze swego grona przewodniczącego zebrania.
- W przypadku zebrania wyborczego zwołanego w trybie p. 6-b niniejszego regulaminu ustępujący przewodniczący Sekcji składa sprawozdanie z działalności Sekcji w minionej kadencji. Sprawozdanie winno mieć formę pisemną.
- Zebrania wyborcze Sekcji są protokołowane.
- Jeżeli członek Sekcji uczestniczący w zebraniu wyborczym złoży wniosek o utajnienie wskazanego głosowania, przewodniczący zebrania zarządza głosowanie tajne.
- Dopuszcza się wybór na funkcję przewidzianą dla danej Sekcji osoby nieobecnej na zebraniu wyborczym jedynie pod warunkiem uprzedniego złożenia przez tę osobę pisemnej zgody na kandydowanie zaoczne. Zgoda winna zawierać dane identyfikacyjne nieobecnego kandydata oraz wyraźne wskazanie, o jaką funkcję w Zarządzie Sekcji się ubiega.
- Zebranie wyborcze uznaje się za nieważne, jeżeli
- zarówno w pierwszym, jak i w drugim terminie nie stawi się na nim przewidziana w p. 12 liczba członków Sekcji;
- obecni na zebraniu wyborczym mimo spełnienia wymogów opisanych w p. 12 nie wyłonią Zarządu Sekcji.
- Po stwierdzeniu nieważności prawidłowo zwołanego zebrania wyborczego Zarząd wyznacza termin i miejsce kolejnego zebrania wyborczego Sekcji.
- Członkowie Sekcji uczestniczą w pracach Sekcji poprzez udział w zebraniach roboczych Sekcji.
- Zebrania robocze Sekcji zwołuje jej przewodniczący w porozumieniu z biurem Związku.
- Zebrania robocze Sekcji odbywają się nie rzadziej niż raz na 3 miesiące.
- Wnioski i postulaty członków Sekcji Zarządy Sekcji składają na piśmie do Zarządu ZZTK, który jako jedyny ma prawo do reprezentowania Związku na zewnątrz.
- Uchwały Sekcji są podejmowane zwykłą większością głosów. W przypadku równej liczby głosów decyduje głos przewodniczącego.
- Sekcje są zobowiązane do dostarczenia Zarządowi ZZTK protokołów ze wszystkich odbytych zebrań w terminie nieprzekraczającym 10 dni od daty odbycia tych zebrań.
- Przewodniczący Sekcji lub pod jego nieobecność inny wskazany przez niego członek Zarządu Sekcji reprezentuje Sekcję na poszerzonych zebraniach Zarządu ZZTK z głosem doradczym.
- Jeżeli Sekcja nie posiada reprezentacji w składzie Zarządu ZZTK lub gdy jej reprezentant jest nieobecny, przewodniczący Sekcji dysponuje głosem stanowiącym w sprawach dotyczących jego Sekcji.
- Wytypowani przez Zarząd ZZTK jego członkowie mogą uczestniczyć w wyborczych i roboczych zebraniach Sekcji z głosem doradczym.
- Zarząd ZZTK rozwiązuje Sekcję:
- w przypadku stwierdzenia nieważności dwóch kolejnych zebrań wyborczych Sekcji zwołanych w trybie p. 6 lub p. 7 niniejszego regulaminu;
- gdy liczba członków Sekcji spadnie do 3 lub mniej osób.
- Zarząd ZZTK może na wniosek zainteresowanej grupy członków ZZTK reaktywować rozwiązaną uprzednio Sekcję przy zachowaniu wymogów obowiązujących każdą nowopowołaną Sekcję.
- Jeżeli kwalifikując do członkostwa w Związku, Zarząd ZZTK nie posiada reprezentanta z danej Sekcji, może zwrócić się do Zarządu tej Sekcji z prośbą o opiniowanie kandydata.
- Niniejszy regulamin wchodzi w życie z dniem uchwalenia przez Zarząd ZZTK, to jest z dniem 22 czerwca 2012 roku.
 |
Regulamin Komisji Regionalnych
Związku Zawodowego Twórców Kultury
- Postanowienia ogólne
- Komisje Regionalne są jednostkami organizacyjnymi Związku Zawodowego Twórców Kultury.
- Komisje Regionalne realizują cele i zadania Związku z uwzględnieniem specyfiki terenu, na którym działają.
- Komisje Regionalne mogą mieć postać:
- Komisji Zakładowych
- Komisji Terenowych (Międzyzakładowych).
- Komisje Zakładowe skupiają członków Związku zatrudnionych w jednym i tym samym zakładzie pracy lub trwale świadczących pracę na jego rzecz w ramach umów o dzieło i umów zleceń.
- Komisje Terenowe (Międzyzakładowe) skupiają członków Związku zamieszkałych i/lub uprawiających działalność twórczą w określonym mieście lub w określonym regionie kraju.
- Przynależność do Komisji Regionalnych jest dobrowolna i wymaga oświadczenia woli.
- Komisje Regionalne Związku powołuje Zarząd Związku na pisemny wniosek członków Związku, zainteresowanych utworzeniem Komisji.
- Komisje Regionalne Związku nie posiadają własnej osobowości prawnej i nie mogą zaciągać zobowiązań ani występować na zewnątrz w imieniu Związku.
- Zarząd Związku może upoważnić Zarząd Komisji Regionalnej do występowania na zewnątrz w imieniu Związku w ściśle określonej sprawie i wyłącznie w ramach przyznanych kompetencji.
- Struktura i władze Komisji Regionalnych
- Pracami Komisji Regionalnej kieruje Zarząd Komisji.
- Zarząd Komisji Regionalnej jest wyłaniany w trybie wyborów tajnych przez Walne Zebranie Członków Komisji Regionalnej zwoływane przez Zarząd Komisji Regionalnej przed upływem jego kadencji lub przez Zarząd Związku, gdy dana Komisja Regionalna nie wyłoniła jeszcze Zarządu (zebranie konstytucyjne).
- Walne Zebranie Członków Komisji Regionalnej powołuje Zarząd Koła w składzie:
- przewodniczący
- zastępca przewodniczącego
- sekretarz.
- Kadencja Zarządu Komisji Regionalnej
- pokrywa się z kadencją Zarządu Związku
- w szczególnych wypadkach może zostać skrócona decyzją Zarządu Związku.
- Do kompetencji Zarządu Komisji Regionalnej należy:
- kierowanie bieżącą działalnością Zarządu Komisji
- zwoływanie posiedzeń Zarządu Komisji (nie rzadziej niż raz na 2 miesiące)
- kierowanie postulatów i wniosków do Zarządu Związku
- zwoływanie zebrań informacyjnych członków Komisji (nie rzadziej niż raz do roku)
- sporządzanie i składanie Zarządowi Związku dorocznych sprawozdań z działalności Komisji Regionalnej
- występowanie na zewnątrz w imieniu Związku lub Komisji wyłącznie w ramach komptetencji przyznanych przez Zarząd Związku.
- Przewodniczący Zarządu Komisji Regionalnej może uczestniczyć z głosem doradczym w poszerzonych zebraniach Zarządu Związku.
- Walne Zebrania Członków Koła oraz posiedzenia Zarządów Koł Regionalnych są protokołowane.
- Postanowienia końcowe
- Niniejszy Regulamin wchodzi w życie z dniem 15 pażdziernika 2012 roku.